Субота, 01 грудня 2018 19:56

  З 1 січня виплату субсидій здійснюватимуть грошима

  З 1 січня 2019 року в Україні буде запроваджено механізм монетизації субсидій. Начальник управління соціального захисту населення Іванівської райдержадміністрації Одеської області Дмитро Сергієвський з цього приводу розповів:

  – Монетизація – це виплата субсидій у грошовій формі. Вимогу змінити форму фінансування субсидій з 1 січня 2019 року передбачено нормою Закону про житлово-комунальні послуги. Для того щоб все могло працювати, необхідно також ухвалити проект постанови Кабінету міністрів України "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі". До 20 грудня триватиме громадське обговорення цього документа.

  Як вводитиметься монетизація?
  У декілька етапів. З 1 січня субсидію в грошовій формі будуть отримувати ті домогосподарства, які звернуться по неї після 1 січня. Черга тих, хто вже отримує субсидію, настане після 1 травня. Відповідно, вони будуть отримувати субсидію у грошовій формі з наступного неопалювального сезону. Інші домогосподарств будуть отримувати її в грошовій формі вже з початком нового опалювального сезону. Таке рішення було ухвалено, щоб уникнути черг, які могли би виникнути, якщо би всі 5-7 млн домогосподарств, які отримують субсидію, одночасно кинулися до відділень "Ощадбанку". Щоб уникнути черг, механізм буде реалізовано так, що, звертаючись по субсидію до органів соцзахисту, людина даватиме згоду на опрацювання своїх персональних даних, а вже соцзахист подаватиме цю інформацію в "Ощадбанк". Банк створить для кожного одержувача субсидії персональний аккаунт і на нього надходитимуть кошти, з яких будуть виплачуватися суми послуг ЖКГ.

  Чи не виникне ситуація, коли люди не оформлятимуть субсидії зараз, а чекатимуть 1 січня, щоб стати одержувачами субсидії в грошовій формі?
  Теоретично такий варіант є можливим. Але якщо домогосподарство оформить субсидію зараз, то її йому буде призначено з початку опалювального періоду, тобто з початку жовтня. Ті, хто будуть її оформляти в січні, отримають її лише з місяця, в якому звернуться. Таким чином, ті, хто не має достатньо коштів, щоб платити за послуги ЖКГ, тобто реально потребують допомоги, не чекатимуть 1 січня, прогнозують у Мінсоцполітики.

  Чи не будуть прискіпливо дивитися на тих, хто звернеться по субсидію з 1 січня?
  У Мінсоцполітики запевняють, що ні. Мовляв, у будь-якому випадку правила призначення субсидії не змінюються. Додаткових умов для тих, хто звернеться з 1 січня, не буде. Якщо людина відповідає критеріям, субсидію буде призначено.

  Чи достатньо коштів у бюджеті на виплату субсидій у грошовій формі?
  У Мінсоцполітики запевняють, що так, і уряд готовий і до 5, і до 7 млн одержувачів субсидій. У бюджеті-2019 на субсидії передбачено 55 млрд грн. Умовно цю суму розділено таким чином: 35 млрд грн передбачено на виплату за нинішнім механізмом і 20 млрд грн - на виплату за новим механізмом (у грошовій формі).

  Як людина може отримати живі гроші на руки?
  Це відбуватиметься тільки за підсумками опалювального періоду, після сплати у повному обсязі всіх комунальних послуг. У тому випадку, якщо громадянин сплатив послуги ЖКГ у повному обсязі протягом опалювального періоду і у нього утворилися на рахунку залишки за рахунок економії, він зможе забрати їх готівкою і витратити на свій розсуд. Нині для домогосподарств, які заощадили кошти, передбачено зиск у розмірі, що не перевищує вартості 100 куб. м газу, – близько 700 грн. У Мінсоцполітики кажуть, що за підсумками останнього опалювального сезону виплати за невикористані обсяги газу отримало кожне п'яте домогосподарство. Це близько 20% одержувачів субсидій. Серед них є ті, хто зміг заощадити суми в еквіваленті навіть 1-5 тис. грн, але згідно з чинними нормами, максимально можуть отримати тільки 700 грн. Після введення монетизації людина зможе отримувати всю суму, яку заощадила, – до копійки. Таким чином, у Мінсоцполітики вважають, що люди матимуть реальний стимул для економії.

  Що дасть монетизація субсидій?
  У Мінсоцполітики розраховують, що надання субсидій у грошовій формі дозволить постачальникам послуг ЖКГ вчасно отримувати компенсацію, а також уникнути утворення заборгованості за послуги ЖКГ. Система гарантуватиме цільове призначення коштів. Для громадянина монетизація буде можливістю розуміти, який ефект має його економія, розраховують у Мінсоцполітики. Адже всі заощаджені кошти він зможе одержати і витратити на свій розсуд. Це можливість отримати кошти на заходи з енергозбереження в оселі.

  Які зміни відбудуться для громадян, які отримують пільги на оплату послуг ЖКГ?
  З 1 травня 2019 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг планується надавати в грошовій формі. Йдеться про пільги, які отримують учасники війни, учасники бойових дій, чорнобильці, діти війни, ветерани військової служби та інші. На сьогодні пільга надається у вигляді знижки. Виставляючи рахунок, постачальник послуг робить це вже з урахуванням знижки. Наприклад, учасник війни отримує платіжку, в якій вже враховано 50% знижки. Після введення пільг у грошовій формі людині буде виставлено повний рахунок, без знижки, а на його обліковий запис буде переказано суму пільги в грошовому вигляді. І якщо на сьогодні пільга надається за фактом споживання, то після запровадження норми про надання пільг у грошовій формі її надаватимуть на соціальний норматив споживання, як і в разі отриманні субсидії. Це означає, що пільговики, які будуть економити, так само як і одержувачі субсидії в грошовій формі, зможуть отримувати заощаджені кошти на руки і витрачати їх на свій розсуд.

  © 2015 Пульс Одещини. All Rights Reserved.