Середа, 05 грудня 2018 15:59

  Куяльник оголошено курортом державного значення. Чи поверне це річку Великий Куяльник до життя

  5 грудня Верховна Рада прийняла закон «Про оголошення природних територій Куяльницького лиману Одеської області курортом державного значення», повідомляє кореспондент інформагенції "Пульс Одещини".

  В пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що збереження природних лікувальних ресурсів, забезпечення їх раціонального видобутку, використання і охорони з метою створення сприятливих умов для лікування, профілактики захворювань та відпочинку людей є основним завданням законодавства про курорти.

  Одеський регіон відноситься до природних територій зі сприятливими для лікування умовами. Клімат помірно континентальний сполучає у собі властивості морського і степового. Та вагомим потенціалом природних територій оздоровчого призначення Одеської області є наявність унікальних природних лікувальних ресурсів родовища пелоїдів Куяльницького лиману та Куяльницьке родовище мінеральних вод. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.1996 № 1499 “Про затвердження переліку водних об’єктів, що відносяться до категорії лікувальних” зазначені об’єкти Одеської області віднесено до категорії лікувальних.
  Куяльницьке родовище пелоїдів є унікальним як за величиною запасів, так і за їх хімічними властивостями. Мулові грязі (пелоїди) знайшли широке застосування як самостійно, так і в поєднанні з іншими лікувальними факторами у курортних закладах регіону. Медичними показаннями для їх використання є захворювання опорно-рухового апарату, периферічної нервової системи, гінекологічні захворювання, захворювання чоловічих статевих органів, захворювання органів шлунково-кишкової системи тощо. Природні мінеральні води та ропа Куяльницького лиману також застосовуються при лікуванні широкого спектру захворювань у дорослих та дітей.

  З метою збереження від передчасного псування та бактеріального забруднення мінеральних вод і лікувальних грязей Куяльницького лиману постановою Ради міністрів Української РСР від 7 березня 1985 р. № 102 було затверджено межі округу і зон санітарної охорони курорту Куяльник в Одеській області. Однак і на сьогодні території курорту Куяльник не оголошені офіційно, відповідно до вимог Закону України “Про курорти” курортом державного значення.
  Разом з тим збереження унікального природного родовища лікувальних ресурсів Куяльницького лиману потребує системного підходу, який може бути реалізований шляхом створення та забезпечення функціонування курорту державного значення.

  Враховуючи викладене, виникла нагальна потреба у збереженні унікального родовища пелоїдів та мінеральних вод шляхом оголошення природних територій Куяльницького лиману Одеської області курортом державного значення.

  Кульницький лиман без свого основного джерела наповнення запасів води навряд чи здатен повернути собі колишні позиції. Однак річка Великий Кульяник вкрай занедбана. Її довжина становить 150 км – русло до лиману прямує через Подільський, Ананьївський, Ширяївський та Іванівський райони.

  © 2015 Пульс Одещини. All Rights Reserved.