Великим практичним досвідом поділилися представники Балтської міської територіальної громади з колегами місцевого самоврядування Одеської області під час інформаційної сесії "Старости та органів самоорганізації населення в громадах: організація роботи та кращі практики Балтської громади", яку 14 квітня 2021 року організував ULEAD Одеський регіональний офіс Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.
"Ми постійно отримуємо від громад чимало питань про роботу старостів та про функціонування органів самоорганізації населення, і тому вирішили організувати захід, під час якого ви могли б безпосередньо дізнатися про досвід однієї з наших найдосвідченіших громад - Балтської, яка утворилася 2015 року і напрацювала за цей час значний обсяг цікавих практик та ефективних інструментів взаємодії влади громади зі старостатами, а також утворення і успішної роботи органів самоорганізації населення ", - зазначила керівник Одеського регіонального офісу Юлія Молодожен.
"Ми одні з перших в Україні пішли шляхом децентралізації, і ми добре розуміємо, що успішність нашої території залежить від ефективності об'єднання людей, які проживають у населених пунктах. Громаді потрібні епіцентри об'єднання людей. Практично це виглядає так, що в селах працюють органів самоорганізації населення, які мають чимало функцій, зокрема щодо виконання нагальних завдань, що стоять перед старостатами зокрема. Місто розподілене на сектори і мікрорайони, бо там інша специфіка. В такому середовищі проростає достатньо велика кількість нових ідей, з'являються нові лідери, робота кипить", - розповів міський голова Сергій Мазур.
Заступник голови Балтської громади Валерій Желіховський розповів, що місцева влада затверджує план основних заходів для органів самоорганізації населення, також є програми на кожні три роки, і раз на пів року їх переглядають та корегують. Крім того, кожен старостинський округ на 25 число кожного місяця надає план роботи свого округу до загального плану роботи міської ради:
"Ми створили три основні майданчки для роботи старост з комунікації: 1) кожну другу п'ятницю місяця проходить навчання старостів: кращі старости діляться своїм досвідом, а керівники профільних відомств знайомлять старостів з практикою і законодавчою базою різних секторів управління, 2) апаратна нарада раз на тиждень, яку проводить кожен староста у своєму окрузі, 3) апаратні наради для старостів кожної останньої п'ятниці місяця, на яких ми розповідаємо старостам про підсумки місяця і про ключові завдання на наступний місяць, а старости відповідно звітують про свою діяльність", - зазначив Валерій Желіховський.
Крім того, для роботи старостів розроблено унікальні індикатори - показники якості, за якими й відбувається оцінювання успішності їх діяльності.