online

02.05.2021 15:36

415

Велична Аккерманська фортеця

Аккерманська або Білгород-Дністровська фортеця в Одеській області – це історико-архітектурна пам'ятка XIII-XV століття, що омивається водами Дністровського лиману. Потужні оборонні стіни і башти, практично повністю збереглися до наших днів, вказують нам на те, якою значною і неприступною була ця споруда. Чимало історичних подій і середньовічних таємниць пам'ятають ці древні стіни.

Колись, на місці Аккерманській фортеці, існувало грецьке місто Тіра, засноване в VI столітті до н. е. Археологами були відкриті численні вулиці і будівлі, оборонні вежі та інші споруди стародавнього міста, що дає підстави назвати Тіру важливим торговим центром Північно-Західного Причорномор'я. До речі, з правого боку біля входу в фортецю і до сих пір ведуться археологічні розкопки.


За часів Київської Русі слов'яни називали це місто Білгородом. А в 14 столітті, ставши частиною Молдавського князівства на його території починається будівництво Білгород-Дністровської фортеці, яке тривало близько двохсот років. У 15 столітті фортеця стає турецьким володінням і отримує назву Аккерман, що в перекладі означає «білий камінь». Фортеця дійсно побудована з вапняку. Назва прижилася і зберіглася до наших днів.

Навколо Аккерманській фортеці протягом XIV-XV століть формувалося зміцнення, що складається з: цитаделі або генуезького замку, північного (гарнізонного), південного портового дворів. Найбільш древній є цитадель, яка на думку вчених, побудована в другій половині XIII століття генуезцями. Цитадель є чотирикутник з чотирма кутовими круглими вежами.У південній оборонній стіні цитаделі влаштовано в'їзну браму, а на замковому дворі розташовувалися пристінні житлові корпуси і каплиця.

Потужні оборонні стіни товщиною 3-5 м і висотою близько 15 м завершувалися зубцями-мерлонами. Відкритими бойовими галереями вони поєднувалися з п'ятиярусними кутовими вежами, увінчаними зубцями-мерлонами і конусоподібними дахами. У вежах збереглися щілиноподібні бійниці. Кожна вежа мала підвальні приміщення, де зберігалися боєприпаси, а верхні яруси використовувалися за певним функціональним призначенням. Так, в південно-західній розміщувалася в'язниця, в північно-західній - скарбниця, а південно-східна була комендантської. Саме в ній в 1789 році комендант турецького гарнізону передав ключі від фортеці Михайлу Кутузову - російському полководцю.

За всю історію свого існування фортеця неодноразово була в облозі та страждала від нападів татарських, турецьких, козацьких і російських військ.

ПІБ*
Контактний телефон*
Ваш e-mail*
Додаткова інформація
Надіслати
* - обов'язкові поля для заповнення